Boys baseball

Sport Managers:

Michael Taylor, Wayne Country Day School,
919- 221-8980, mtaylor@waynecountryday.com

Corey Gesell, High Point Christian Academy
335-841-8702 x 174, gsesell@hpcacougars.org

DATES AND SITES:

1A - May 10, 14 (or 13 if both heads of schools agree), 17, 2016 at the site of the higher seed, and May 2 and 21, 2016 at Fleming Stadium in Wilson, NC.

2A -May 10, 14 (or 13 if both heads of schools agree), 17, 2016 at the site of the higher seed, and May 2 and 21, 2016 at Gaston Day School in Gastonia, NC.

3A -May 10, 14 (or 13 if both heads of schools agree), 17, 2016 at the site of the higher seed, and May 2 and 21, 2016 at Finch Field in Thomasville, NC.

VIEW MORE INFO

BOYS AND GIRLS BASKETBALL

Sport Managers:

Chip Bishop
Fayetteville Academy
910-868-8055 or 910-391-0901 Cell
scoopeagle@yahoo.com

DATES AND SITES:

1A Boys & Girls – February 16, 2016 – Site of higher seed
1A Boys & Girls - February 18 and 19, 2016 at North Raleigh Christian Academy
2A Boys & Girls – February 16, 2016 – Site of higher seed
2A Boys & Girls - February 18 and 19 2016 at St. David's School
3A Boys & Girls – February 16, 2016 – Site of higher seed
3A Boys & Girls - February 18 and 19, 2016 at Ravenscroft School

1A/2A/3A FINALS Will be played on Saturday, February 20, 2016 at Ravenscroft School

VIEW MORE INFO

BOYS CROSS-COUNTRY/GIRLS CROSS-COUNTRY

Sport Managers:

Sherry Kapelar, St. David's School
919-703-4775 or 704-645-5393,
skapelar@sdsw.org

DATES AND SITE:

1A/2A/3A: Friday, October 30, 2015 at McAlpine Park, 8711 Monroe Rd. Charlotte, NC 28212

INTENT TO RUN: Friday, September 25, 2015 by 12:00 Noon

ENTRY DEADLINE: Sunday, October 25, 2015 by 12:00 Noon

VIEW MORE INFO

GIRLS FIELD HOCKEY

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy
910-791-0287 ext 5021
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

October 24 (or 23 if both Heads of School agree) and 27, 2015 at site of the higher seed.

October 30 and 31, 2015 at Durham Academy.

VIEW MORE INFO

BOYS FOOTBALL

Sport Managers:

8 Man: Robert Kravitz, Arendell Parrott Academy
252-724-1614
rkravitz@parrottacademy.org

11 Man: Dale Earnhardt, Rabun Gap School
828-552-0247
dearnhardt@rabungap.org

DATES AND SITES:

8 Man: October 30 & November 6 at the site of the higher seed. The championship game will be held at a neutral site on November 13, 2015. The subsequent Saturdays – October 31, November 7 and November 14 will be reserved as alternate dates.

11 Man – Division I:November 6 and November 13, 2015 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays, November 7 and November 14 will be reserved as rain dates.

11 Man - Division II: November 6, 13 and 20, 2015 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays, November 7, 14 and 21 will be reserved as rain dates.

11 Man - Division III: November 6, 13 and 20, 2015 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays - November 7, 14 and 21 will be reserved as alternate dates.

Note: Arbitration concerning time and date will be determined by the Sport Chair or the Executive Director.

VIEW MORE INFO

BOYS GOLF

Sport Manager:

Adam Schwartz, Westchester CDS
336-869-2128
adam.schwartz@westchestercds.org

DATES AND SITES:

1A: May 16 and 17, 2016 at Mid Pines, Pinehurst, NC
2A: May 16 and 17, 2016 at Tallamore Golf Club, Pinehurst, NC
3A: May 16 and 17, 2016 at TBA

VIEW MORE INFO

BOYS LACROSSE

Sport Manager:

Monica Erb, Charlotte Country Day School
704-560-4961
monica.erb@charlottecountryday.org

DATE AND SITE:

May 14, 19 and 21 2016 at the site of the higher seed

VIEW MORE INFO

GIRLS LACROSSE

Sport Manager:

Monica Erb, Charlotte Country Day School
704-560-4961
monica.erb@charlottecountryday.org

DATE AND SITE:

May 14 (or 13 if both heads of school agree), 2016 and May 19 and May 21 at the site of the higher seed

VIEW MORE INFO

BOYS SOCCER

Sport Managers:

Rob Salter, Greenfield School
252-291-4606 or 252-230-7079
salterr@greenfieldschool.org

Jimmy Hendricks, Faith Christian School
252-908-7378
jimmy.hendricks@fcspatriots.com

DATES AND SITES:

1A - October 24 or Friday, October 23 (if both heads of schools agree), and October 27 at the site of the higher seed and October 30 & 31, 2015 at Greenfield School

2A – October 24 (or Friday, October 23 if both heads of schools agree), and October 27 at the site of the higher seed and October 30 & 31, 2015 at Westchester Country Day School.

3A - October 24 (or Friday, October 23 if both heads of schools agree), and October 27 at the site of the higher seed and October 30 & 31, 2015 at North Raleigh Christian Academy.

VIEW MORE INFO

GIRLS SOCCER

Sport Managers:

Rob Salter, Greenfield School
252-291-4606 or 252-230-7079
salterr@greenfieldschool.org

Jimmy Hendricks, Faith Christian School
252-908-7378
jimmy.hendricks@fcspatriots.com

DATES AND SITES:

1A:The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 14, 2016 (or Friday, May 13 if both heads of schools agree), and on Tuesday, May 17. The final four teams will advance to Wayne Country Day School on May 20 & 21, 2016.

2A:The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday May 14, 2016 (or Friday, May 13 if both heads of schools agree) and on Tuesday, May 17. The final four teams will advance to Caldwell Academy on May 20 & 21, 2016.

3A: The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 14, 2016 (or Friday May 13 if both heads of schools agree) and on Tuesday, May 17. The final four teams will advance to Charlotte Latin School on May 20 & 21, 2016.

VIEW MORE INFO

GIRLS FAST PITCH SOFTBALL

Sport Manager:

Kelly Clarke, Cape Fear Christian Academy
910-890-3200
klclarke27@gmail.com

DATES AND SITES:

1A: May 17, 20 and 21 2016, at Oakwood School

2A: May 17, 20 and 21 at Freedom Christian Academy

3A: May 12, 17, 20 and 21, 2016 at Gaston Christian School

VIEW MORE INFO

BOYS SWIMMING/GIRLS SWIMMING

Sport Manager:

Casey Field,
Gaston Day School,
704-884-3355,
cfield@gastonday.org

DATES AND SITES:

1A/2A/3A: Monday February 15, 2016 at the Greensboro Aquatic Center

VIEW MORE INFO

BOYS TENNIS

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy,
910-791-0287 x5021,
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

1A: May 14 and May 17 at the site of the higher seed, and May 20 and 21, 2016 at Barton College in Wilson

2A: May 14 and 17 at the site of the higher seed, and May 20 and 21, 2016 at Barton College in Wilson

3A: May 14 and 17at the site of the higher seed, and May 20 and 21, 2016 at Providence Day School

(First two rounds at site of higher seed)

VIEW MORE INFO

GIRLS TENNIS

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy,
910-791-0287 x5021,
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

1A - October 24 (or 23 if the heads of both schools agree) and October 27 at the higher seed, and October 30 and 31, 2015, at Barton College in Wilson

2A - October 24 (or 23 if the heads of both schools agree) and October 27 at the site of the higher seed, and October 30 and 31, 2015 at Barton College in Wilson.

3A - October 24 (or 23 if the heads of both schools agree) and October 27 at the site of the higher seed, and October 30 and 31, 2015 at Providence Day School

VIEW MORE INFO

BOYS TRACK & FIELD/GIRLS TRACK & FIELD

Sport Managers:

Steve Lykins,
North Raleigh Christian Academy,
919-247-8743,
mlykins@nrcaknights.com

Mike Pratt,
Victory Christian Center School,
704-968-4047,
prattmp@yahoo.com

DATES AND SITES:

Trials on Friday, May 20, 2016

Finals on Saturday, May 21, 2016

1A/2A at TBA

3A at TBA

VIEW MORE INFO

GIRLS VOLLEYBALL

Sport Managers:

Grant Coffey, Carmel Christian School,
704-578-6254
gcoffey@carmelchristian.org

DATES AND SITES:

1A - October 27, 2015 at the site of the higher seed, Quarters and Semis October 30 at United Faith Christian Academy, Finals October 31, 2015 at Covenant Day School

2A - October 27, 2015 at the site of the higher seed, Quarter and Semis October 30 at Gaston Day School, Finals October 31, 2015 at Covenant Day School

3A - October 27, 2015 at the site of the higher seed, Quarters, Semis October 30 at Charlotte Latin School and Finals October 31, 2015 at Covenant Day School

VIEW MORE INFO

BOYS WRESTLING

Sport Manager:

David Gatoux,
Charlotte Latin School,
704-846-7281 or 704-517-6820 cell,
dgatoux@charlottelatin.org

DATE AND SITE:

February 19 and 20, 2016 at Christ School

VIEW MORE INFO
Playoff BRACKETS/RESULTS - Girls Soccer

NCISAA GIRLS SOCCER 2011 CHAMPIONSHIPS

 

1A BRACKETS 

#1 Davidson Day School
16-5-1
       
10-0 #1 Davidson Day School
17-5-1
     
#16 Ridgecroft School
6-9
       
  12-0 #1 Davidson Day School
18-5-1
   
#9 Burlington Christian Academy
5-7-4
       
2-1 #9 Burlington Christian Academy 6-7-4      
#8 Faith Christian School
16-7
       
    3-1 #1 Davidson Day School
19-5-1
 
#5 Community Christian School
22-1
   
5-1 #5 Community Christian
School 23-1
   
#12 Trinity Academy 4-8        
3-2 #5 Community Christian
School 24-1
 
#4 Statesville Christian School
11-4
 
4-1 #4 Statesville Christian
School 12-4
   
#13 United Faith 3-9-1    
  5-2 #1 Davidson Day School
20-5-1
#3 Shannon Forest Christian School 12-4-1      
7-0 #3 Shannon Forest Christian School 13-4-1    
#14 Cape Fear Christian Academy
7-11
   
6-2 #3 Shannon Forest Christian School 14-4-1    
#11 Epiphany School 6-5    
3-0 #6 Trinity School of Durham
10-7-2
 
#6 Trinity School of Durham
9-7-2
 
3-1 #3 Shannon Forest Christian School 15-4-1  
#7 Wayne Country Day School
11-5
 
3-0 #7 Wayne Country Day School
12-5
 
#10 Elon School 4-10-1    
2-1...2 OT #7 Wayne Country Day School
13-5
 
#15 Oakwood School 4-11        
8-1 #2 Greenfield School 13-2-1      
#2 Greenfield School 12-2-1        
May 14 May 17 May 20 May 21  

 

 

2A:  The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 14, 2011 (or Friday, May 13 if both heads of schools agree) and on May

17. The final four teams will advance to the Wilson Gillette Complex on May 20 and 21, 2011.

2A BRACKETS  

#1 Caldwell Academy
17-1-3
       
3-0 #1 Caldwell Academy
18-1-3
     
#16 First Assembly 6-9-2        
  1-0 #1 Caldwell Academy
19-1-3
   
#9 Carolina Friends
School 15-3-1
       
4-0 #8 Westminster Catawba 13-5      
#8 Westminster Catawba 12-5        
    2-0 #1 Caldwell Academy
20-1-3
 
#5 Cavalry Baptist 6-6-2    
2-1 #5 Cavalry Baptist 7-6-2    
#12 Village Christian
Academy 10-4-5
       
1-0 #5 Cavalry Baptist 8-6-2  
#4 Cape Fear Academy 12-2-3  
3-2 #4 Cape Fear
Academy 13-2-3
   
#13 O'Neal School 9-4-4    
  3-1 #1 Caldwell Academy
21-1-3
#3 St. David's School 15-4      
1-1... (PK's...4-1) #3 St. David's School 16-4    
#14 Arendell Parrott
Academy 6-7-4
   
2-1 #6 Asheville Christian Academy 14-5-2    
#11 Metrolina Christian Academy
8-8-2
   
2-1 #6 Asheville Christian Academy 13-5-2  
#6 Asheville Christian Academy
12-5-2
 
3-1 #2 Cary Christian
School 17-3-3
 
#7 Southlake Christian Academy
14-6-1
 
1-0 #10 Fayetteville Academy 11-5  
#10 Fayetteville Academy 10-5    
4-0 #2 Cary Christian
School 16-3-3
 
#15 Rocky Mount Academy 7-8-1        
10-0 #2 Cary Christian
School 15-3-3
     
#2 Cary Christian School 14-3-3        
May 14 May 17 May 20 May 21  

 

 

3A:  The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 14, 2011 (or Friday, May 13 if both heads of schools agree) and on May

17.  The final four teams will advance to Greensboro Day School on May 20 and 21, 2011.

3A BRACKETS 

  #1 Ravenscroft School
16-1-1
     
#9 Cannon School 6-8-1 3-1 #1 Ravenscroft School
17-1-1
   
3-1 #8 Greensboro Day
School 7-10-3
     
#8 Greensboro Day School 6-10-3        
    2-0 #1 Ravenscroft School
18-1-1
 
#5 Cary Academy 9-5-2        
1-0 #5 Cary Academy 10-5-2      
#12 Providence Day School 3-10-2 1-0 #4 Wesleyan Christian Academy 15-2-1    
  #4 Wesleyan Christian Academy 14-2-1      
      2-1 #3 Charlotte Latin School
16-3
  #3 Charlotte Latin School
13-3
     
#11 Saint Mary's School
2-7-4
3-0 #3 Charlotte Latin School
14-3
   
1-0 #6 Forsyth Country Day
School 14-5-1
     
#6 Forsyth Country Day School 13-5-1        
    2-1 #3 Charlotte Latin School
15-3
 
#7 Durham Academy
10-3-3
       
1-0 #7 Durham Academy
11-3-3
     
#10 Covenant Day School
17-4-3
2-0 #2 Charlotte Country Day School 12-3-2    
  #2 Charlotte Country Day School 11-3-2      
May 14 May 17 May 20 May 21  

 

2011 NCISAA 1A All-State girls Soccer Team

Baker Bedgood – Greenfield School
Cameron Johnson – Greenfield School
Catherine Ford – Wayne Country Day School
Mary Love Taylor – Greenfield School
Theresa Hall – Faith Christian School
Caitlyn Rodrigues – Davidson Day School
Deborah DeGraff – Statesville Christian School
Max Foster – Davidson Day School
Brianna Willis - Davidson Day School
Maddy Clark – Davidson Day School
Kat Smith – Community Christian School
Meredith Sharp – Community Christian School
Alexa Zolman – Community Christian School
Camille Morgan – Trinity School  of Durham
Caroline Kowalski – The Elon School
Brittany Barrett – Burlington Christian Academy
Katie Harrell – Shannon Forest Christian School
Catherine Funk – Shannon Forest Christian School

 

2011 NCISAA 2A All-State girls Soccer Team

Bethany Spano – Southlake Christian Academy
Emily Lipinski – Southlake Christian Academy
Liz Casey – Westminster Catawba Christian School
Hannah Morrison – Village Christian Academy
Leah Falor – Cape Fear Academy
Abby DeGaetano – Fayetteville Academy
Bethany Logan – Asheville Christian Academy
Anna Naples – Calvary Baptist
Noelle Beasley – Cary Christian School
Hanna Gierman – St. David’s School
Stephanie Lossal – Rocky Mount Academy
Kaitlin Dunston – St. David’s School
Julia Manchester – Cary Christian School
Emma Gierman – St. David’s School
Anna McClain – Carolina Friends School
Jayne Langmeyer – Caldwell Academy
Rebekah Page – Caldwell Academy
Courtney Selle – Westminster Catawba Christian School



2011 NCISAA 3A All-State girls Soccer Team

Cameron Castleberry – Ravenscroft School
Caroline Lindquist – Ravenscroft School
Courtney Stutts – Charlotte Country Day School
Ashley Finke – Charlotte Latin School
Courtney Craft – Wesleyan Christian Academy
Elizabeth Lang – Forsyth Country Day School  
Sydney Branson – Cary Academy
Erin O’Connor – Durham Academy
Ivey Cocklereece – Forsyth Country Day School
Mercedes Ducker – Wesleyan Christian Academy
Raina Johnson – Charlotte Country Day School
Adelaide Cummings – Charlotte Country Day School
Elle Stampo – Ravenscroft School
Katherine Rush – Providence Day School
Katherine Peters – Charlotte Latin School
Caroline Sherwood – Greensboro Day School
Alex Proehlo – Wesleyan Christian Academy

 

Back to top