Boys baseball

Sport Managers:

Michael Taylor, Wayne Country Day School,
919- 221-8980, mtaylor@waynecountryday.com

DATES AND SITES:

1A - May 5, 9 (or 8 if both heads of schools agree), May 12, 2015 at the site of the higher seed, and May 15 and 16, 2015 at Fleming Stadium in Wilson.

2A - May 5, 9 (or 8 if both heads of schools agree), and May 12, 2015 at the site of the higher seed, and May 15 and 16, 2015 at Granger Stadium, Kinston.

3A - May 5, 9 (or 8 if both heads of schools agree) and May 12 at the site of the higher seed, and 15 and 16, 2015 at Covenant Day School.

VIEW MORE INFO

BOYS AND GIRLS BASKETBALL

Sport Managers:

Chip Bishop
Fayetteville Academy
910-868-8055 or 910-391-0901 Cell
scoopeagle@yahoo.com

DATES AND SITES:

1A Boys & Girls – February 17, 2015 – Site of higher seed
1A Boys & Girls - February 19, 2015 at Asheville Christian Academy
1A Boys & Girls – February 20, 2015 at Asheville Christian Academy
2A Boys & Girls – February 17, 2015 – Site of higher seed
2A Boys & Girls - February 19 2015 at Carolina Day School
2A Boys & Girls – February 20, 2015 at Carolina Day School
3A Boys & Girls – February 17, 2015 – Site of higher seed
3A Boys & Girls - February 19, 2015 at Christ School
3A Boys & Girls – February 20, 2015 at Christ School

VIEW MORE INFO

BOYS CROSS-COUNTRY/GIRLS CROSS-COUNTRY

Sport Managers:

Steve Dahl, The O’Neal School,
910-692-6920 x124 or 910-603-7130,
stevedahl@onealschool.org

DATES AND SITE:

1A/2A/3A: Friday, October 24, 2014 at Jackson Park, 801 Glover St., Hendersonville, NC 28792

INTENT TO RUN: Friday, September 26, 2014 by 12:00 Noon

ENTRY DEADLINE: Sunday, October 19, 2014 by 12:00 Noon

VIEW MORE INFO

GIRLS FIELD HOCKEY

Sport Managers:

Roger Longwell, Wayne Christian School,
919-394-5137 Cell or 919-735-5605, x105 Office,
rlongwell@waynechristian.org

DATES AND SITES:

October 18 (or 17 if both Heads of School agree) and 21, 2014 at site of the higher seed.

October 24 and 25, 2014 at Forsyth Country Day School.

VIEW MORE INFO

BOYS FOOTBALL

Sport Managers:

8 Man: Chuck Carter
828-712-0728
ChuckCarter@ncisaa.us

11 Man: Chuck Carter
828-712-0728
ChuckCarter@ncisaa.us

DATES AND SITES:

8 Man: October 31 & November 7 at the site of the higher seed. The championship game will be held at ä neutral site on November 14, 2014. The subsequent Saturdays – November 1, November 8 and 15 will be reserved as alternate dates.

11 Man – Division I: November 7 and November 14, 2014 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays, November 8 and 15 will be reserved as rain dates.

11 Man - Division II: November 7, 14 and 21, 2014 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays, November 8, 15 and 22 will be reserved as rain dates.

11 Man - Division III: November 7 and November 14 and 21, 2014 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays - November 8, 15 and 22 will be reserved as alternate dates.

Note: Arbitration concerning time and date will be determined by the Sport Chair or the Executive Director.

VIEW MORE INFO

BOYS GOLF

Sport Managers:

Dale Earnhardt
Rabun Gap School
339 Nacoochee Drive
Rabun Gap, GA 30568
706-746-7770 O
706-746-2594 Fax
828-552-0247 Cell
dearnhardt@rabungap.org

DATES AND SITES:

1A: May 11 and 12, 2015 at Mid Pines, Pinehurst, NC
2A: May 11 and 12, 2015 at Tallamore Golf Club, Pinehurst, NC
3A: May 11 and 12, 2015 at The Dye Course at Sedgefield Country Club, Greensboro, NC

VIEW MORE INFO

BOYS LACROSSE

Sport Managers:

Monica Erb, Charlotte Country Day School
704-560-4961
monica.erb@charlottecountryday.org

DATES AND SITES:

May 9, 12, 14 and 16, 2015 at the site of the higher seed

VIEW MORE INFO

GIRLS LACROSSE

Sport Managers:

Monica Erb, Charlotte Country Day School
704-560-4961
monica.erb@charlottecountryday.org

DATES AND SITES:

May 9, 14 and 16, 2015 at the site of the higher seed

VIEW MORE INFO

BOYS SOCCER

Sport Managers:

Rob Salter, Greenfield School
252-291-4606 or 252-230-7079
salterr@greenfieldschool.org

DATES AND SITES:

1A - October 18 or Friday, October 17 if both heads of schools agree), and October 21, 24 & 25, 2014 at Greenfield School

2A – October 18 or Friday, October 17 if both heads of schools agree), and October 21, 24 & 25, 2014 at St. David’s School

3A - October 18 (or Friday, October 17 if both heads of schools agree), and October 21, 24 & 25, 2014 at Cannon School

VIEW MORE INFO

GIRLS SOCCER

Sport Managers:

Adam Schwartz, Westchester Country Day School
336-822-4063 or 336-687-3389
adam.schwartz@westchestercds.org

DATES AND SITES:

1A: The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 9, 2015 (or Friday, May 8 if both heads of schools agree), and on Tuesday, May 12. The final four teams will advance to Trinity Academy of Raleigh on May 15 & 16, 2015.

2A: The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 9, 2015 (or Friday, May 8 if both heads of schools agree) and on Tuesday, May 12. The final four teams will advance to Calvary Baptist Day School on May 15 & 16, 2015.

3A: The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 9, 2015 (or Friday, May 8 if both heads of schools agree) and on Tuesday, May 12. The final four teams will advance to Durham Academy on May 15 & 16, 2015.

VIEW MORE INFO

GIRLS FAST PITCH SOFTBALL

Sport Managers:

Doug Cobbs
Ridgecroft School
252-332-2964
dcobbs@ridgecroft.org

Roger Longwell,
Wayne Christian School,
919-735-5605 x105 or 919-394-5137 cell,
rlongwell@waynechristian.org

DATES AND SITES:

1A: May 12, 15 and 16 2015, at Campbell University

2A: May 12, 15 and 16, 2015 at Arendell Parrott Academy

3A: May 9, 12, 15 and 16, 2015 at Forsyth Country Day School

VIEW MORE INFO

BOYS SWIMMING/GIRLS SWIMMING

Sport Managers:

Casey Field,
Gaston Day School,
704-884-3355,
cfield@gastonday.org

DATES AND SITES:

1A/2A/3A: Monday February 16, 2015 at the Greensboro Aquatic Center

VIEW MORE INFO

BOYS TENNIS (SPRING 2014)

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy,
910-791-0287 x5021,
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

1A: May 9 and May 12 at the site of the higher seed, and May 15 and 16, 2015 at Barton College in Wilson

2A: May 9 and 12 at the site of the higher seed, and May 15 and 16, 2015 at Barton College in Wilson

3A: May 9 and 12 at the site of the higher seed, and May 15 and 16, 2015 at Greensboro Day School

(First two rounds at site of higher seed)

VIEW MORE INFO

GIRLS TENNIS (FALL 2013)

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy,
910-791-0287 x5021,
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

1A/2A – October 18 & 21 at the higher seed, and October 24 and 25, 2014, at Barton College in Wilson

3A - October 18 & 21 at the higher seed, and October 24 and 25, 2014 at Wesleyan Christian Academy

(First two rounds at site of higher seed)

VIEW MORE INFO

BOYS TRACK & FIELD/GIRLS TRACK & FIELD

Sport Managers:

Steve Lykins,
North Raleigh Christian Academy,
919-247-8743,
mlykins@nrcaknights.com

Mike Pratt,
Victory Christian Center School,
704-968-4047,
prattmp@yahoo.com

DATES AND SITES:

Trials on Friday, May 15, 2015

Finals on Saturday, May 16, 2015

1A/2A at American Hebrew Academy

3A at Cannon School

VIEW MORE INFO

GIRLS VOLLEYBALL

Sport Managers:

Grant Coffey,
Hickory Grove Christian School,
704-531-3502 or 704-578-6254
grantcoffey@hgchristian.org

DATES AND SITES:

1A - October 21, 2014 at the site of the higher seed, Quarters and Semis October 24 at American Hebrew Academy, Finals October 25, 2014 at Wesleyan Christian Academy.

2A - October 21, 2014 at the site of the higher seed, Quarter and Semis October 24 at Calvary Baptist Day School, Finals October 25, 2014 at Wesleyan Christian Academy.

3A - October 21, 2014 at the site of the higher seed, Quarters, Semis and Finals October 24 & 25, 2014 at Wesleyan Christian Academy

VIEW MORE INFO

BOYS WRESTLING

Sport Managers:

David Gatoux,
Charlotte Latin School,
704-846-7281 or 704-517-6820 cell,
dgatoux@charlottelatin.org

DATES AND SITES:

February 20 and 21, 2015 at Charlotte Latin School

VIEW MORE INFO
Playoff BRACKETS/RESULTS - Volleyball

NCISAA VOLLEYBALL 2012 CHAMPIONSHIPS

1A BRACKETS 
  #1 Shannon Forest Christian School 15-6      
#9 Pungo Christian Academy 16-2 3-0 #1 Shannon Forest Christian School 16-6    
3-1 #8 Wayne Country Day School 10-8      
#8 Wayne Country Day School 9-8        
    3-1 #1 Shannon Forest Christian School 16-6  
#5 Oakwood School 13-4        
3-0 #5 Oakwood School 14-4      
#12 United Faith 6-13

3-2

#5 Oakwood School 15-4    
  #4 Statesville Christian School 21-7      
      3-0 #1 Shannon Forest Christian School 17-6
  #3 Hickory Christian Academy 14-5      
#11 Community Christian School 12-8 3-0 #6 Epiphany School 19-4    
3-0 #6 Epiphany School 18-4      
#6 Epiphany School 17-4        
    3-2 #6 Epiphany School 20-4  
#7 Cresset Christian Academy 14-2        
3-2 #7 Cresset Christian Academy 15-2      
#10 Lee Christian Academy 15-7 3-1 #2 Freedom Christian Academy 21-0    
  #2 Freedom Christian Academy 20-0      
         

 

2A BRACKETS  


  #1 St. David's School 25-1      
#9 Halifax Academy 12-8 3-0 #1 St. David's School 26-1    
3-0 #8 Caldwell Academy 20-6      
#8 Caldwell Academy 19-6        
    3-0 #1 St. David's School 27-1  
#5 Grace Christian School 17-8        
3-0 #5 Grace Christian School 18-8      
#12 Fayetteville Academy 12-7 3-2 #4 Cary Christian School 21-5    
  #4 Cary Christian School 20-5      
      3-0 This is St. David's 2nd consecutive title
#1 St. David's School 28-1
  #3 Trinity School of Durham 20-7      
#11 Calvary Baptist 16-9 3-2 #11 Calvary Baptist 18-9    
3-1 #11 Calvary Baptist 17-9      
#6 Westminster Catawba 16-4        
    3-2 #11 Calvary Baptist 19-9  
#7 Davidson Day School 17-5        
3-0 #7 Davidson Day School 18-5      
#10 First Assembly 12-7 3-0 #2 Asheville Christian School 20-7    
  #2 Asheville Christian School 19-7      
         

 

3A BRACKETS 


  #1 Charlotte Latin School 35-1      
#9 High Point Christian Academy 12-7 3-0 #1 Charlotte Latin School 36-1    
3-1 #8 Ravenscroft School 16-12      
#8 Ravenscroft School 15-12        
    3-0 #1 Charlotte Latin School 37-1  
#5 Cary Academy 24-6        
3-0 #5 Cary Academy 25-6      
#12 Hickory Grove 19-13 3-2 #5 Cary Academy 26-6    
  #4 Covenant Day School 22-6      
      3-2 This is Charlotte Latin's 9th consecutive title #1 Charlotte Latin School 38-1
  #3 Durham Academy 21-5      
#11Saint Mary's School 12-13 3-2 #6 North Raleigh Christian Academy 19-9    
3-0 #6 North Raleigh Christian Academy 18-9      
#6 North Raleigh Christian Academy 17-9        
    3-0 #2 Charlotte Country Day School 30-3  
#7 Charlotte Christian School 18-10        
  #7 Charlotte Christian School 19-10      
#10 Village Christian Academy 21-9 3-0 #2 Charlotte Country Day School 29-3    
  #2 Charlotte Country Day School 28-3      
         

2012 NCISAA All State 1A Volleyball Team

Madison Allen - Shannon Forest Christian School

Emma Knight - Shannon Forest Christian School

Alex Makar - Statesville Christian School

Kristen Robinson - Hickory Christian Academy

Karissa Cahoon - Pungo Christian Academy

Courtney Smith - Freedom Christian Academy

Kendal Carter - Freedom Christian Academy

Jamie Codiga - Freedom Christian Academy

Megan Cowen - Epiphany School

Hannah Martin - Oakwood School

Melissa Devlin - Cresset Christian Academy

Makaila Gillium - Lee Christian Academy

2012 NCISAA All State 2A Volleyball Team

Taylor Brock - Davidson Day School

Jess Althausen - Asheville Christian Academy

Taylor Robinson - Asheville Christian Academy

Sumerlyn Carruthers - Westminster Catawba

Hunter Moxley - Westminster Catawba

Gracie Tedder - Calvary Baptist

Katie Dickens - St. David's School

Lydia Rooth - Grace Christian School

Adria Johnson - Cary Christian School

Caroline Talton - St. David's School

Bryn Morgan - Trinity School of Durham

Suzanna Ricard - Caldwell Academy



2012 NCISAA All State 3A Volleyball Team

Quincy Leach - Durham Academy

Maddie Plumlee - Saint Mary's School

Elizabeth Carlton - Cary Academy

Mimi Patterson - Durham Academy

Shelby Nassar - Covenant Day School

Anna Parsons - Hickory Grove

Eve Davis - Charlotte Latin School

Emma Price - Charlotte Latin School

Mattie Newsome - Charlotte Country Day School

Kellie Williams - Charlotte Latin School

Sydel Curry - Charlotte Christian School

Brittany Goodson - Wesleyan Christian Academy

 

Back to top