Boys baseball

Sport Managers:

Michael Taylor, Wayne Country Day School,
919- 221-8980, mtaylor@waynecountryday.com

DATES AND SITES:

1A - May 10, 14 (or 13 if both heads of schools agree), 17, 2016 at the site of the higher seed, and May 2 and 21, 2016 at Fleming Stadium in Wilson, NC.

2A -May 10, 14 (or 13 if both heads of schools agree), 17, 2016 at the site of the higher seed, and May 2 and 21, 2016 at Gaston Day School in Gastonia, NC.

3A -May 10, 14 (or 13 if both heads of schools agree), 17, 2016 at the site of the higher seed, and May 2 and 21, 2016 at Finch Field in Thomasville, NC.

VIEW MORE INFO

BOYS AND GIRLS BASKETBALL

Sport Managers:

Chip Bishop
Fayetteville Academy
910-868-8055 or 910-391-0901 Cell
scoopeagle@yahoo.com

DATES AND SITES:

1A Boys & Girls – February 16, 2016 – Site of higher seed
1A Boys & Girls - February 18 and 19, 2016 at Cary Academy
2A Boys & Girls – February 16, 2016 – Site of higher seed
2A Boys & Girls - February 18 and 19 2016 at North Raleigh Christian Academy
3A Boys & Girls – February 16, 2016 – Site of higher seed
3A Boys & Girls - February 18 and 19, 2016 at Ravenscroft School

1A/2A/3A FINALS Will be played on Saturday, February 20, 2016 at Ravenscroft School

VIEW MORE INFO

BOYS CROSS-COUNTRY/
GIRLS CROSS-COUNTRY

Sport Managers:

Sherry Kapelar, St. David's School
919-703-4775 or 704-641-5393,
skapelar@sdsw.org

DATES AND SITE:

1A/2A/3A: Friday, October 30, 2015 at McAlpine Park, 8711 Monroe Rd. Charlotte, NC 28212

INTENT TO RUN: Friday, September 25, 2015 by 12:00 Noon

ENTRY DEADLINE: Sunday, October 25, 2015 by 12:00 Noon

VIEW MORE INFO

GIRLS FIELD HOCKEY

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy
910-791-0287 ext 5021
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

October 24 (or 23 if both Heads of School agree) and 27, 2015 at site of the higher seed.

October 30 and 31, 2015 at Durham Academy.

VIEW MORE INFO

BOYS FOOTBALL

Sport Managers:

8 Man: Robert Kravitz, Arendell Parrott Academy
252-724-1614
rkravitz@parrottacademy.org

11 Man: Dale Earnhardt, Rabun Gap School
828-552-0247
dearnhardt@rabungap.org

DATES AND SITES:

8 Man: October 30 & November 6 at the site of the higher seed. The championship game will be held at a neutral site on November 13, 2015. The subsequent Saturdays – October 31, November 7 and November 14 will be reserved as alternate dates.

11 Man – Division I:November 6 and November 13, 2015 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays, November 7 and November 14 will be reserved as rain dates.

11 Man - Division II: November 6, 13 and 20, 2015 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays, November 7, 14 and 21 will be reserved as rain dates.

11 Man - Division III: November 6, 13 and 20, 2015 at the site of the higher seed. The subsequent Saturdays - November 7, 14 and 21 will be reserved as alternate dates.

Note: Arbitration concerning time and date will be determined by the Sport Chair or the Executive Director.

VIEW MORE INFO

BOYS & GIRLS GOLF

Sport Manager:

Adam Schwartz, Westchester CDS
336-869-2128
adam.schwartz@westchestercds.org

DATES AND SITES:

1A: May 16 and 17, 2016 at Foxfire Golf and Country Club (Red Fox Course), Pinehurst, NC
2A: May 16 and 17, 2016 at Willow Creek/Highpoint Country Club, Highpoint, NC
3A: May 16 and 17, 2016 at The Country Club of Salisbury, Salisbury, NC

VIEW MORE INFO

BOYS LACROSSE

Sport Manager:

Monica Erb, Charlotte Country Day School
704-560-4961
monica.erb@charlottecountryday.org

DATE AND SITE:

May 14, 17 and 21, 2016 at the site of the higher seed

VIEW MORE INFO

GIRLS LACROSSE

Sport Manager:

Monica Erb, Charlotte Country Day School
704-560-4961
monica.erb@charlottecountryday.org

DATE AND SITE:

May 14, 17 and 21, 2016 at the site of the higher seed

VIEW MORE INFO

BOYS SOCCER

Sport Managers:

Rob Salter, Greenfield School
252-291-4606 or 252-230-7079
salterr@greenfieldschool.org

Jimmy Hendricks, Faith Christian School
252-908-7378
jimmy.hendricks@fcspatriots.com

DATES AND SITES:

1A - October 24 or Friday, October 23 (if both heads of schools agree), and October 27 at the site of the higher seed and October 30 & 31, 2015 at Greenfield School

2A – October 24 (or Friday, October 23 if both heads of schools agree), and October 27 at the site of the higher seed and October 30 & 31, 2015 at Westchester Country Day School.

3A - October 24 (or Friday, October 23 if both heads of schools agree), and October 27 at the site of the higher seed and October 30 & 31, 2015 at North Raleigh Christian Academy.

VIEW MORE INFO

GIRLS SOCCER

Sport Managers:

Rob Salter, Greenfield School
252-291-4606 or 252-230-7079
salterr@greenfieldschool.org

Jimmy Hendricks, Faith Christian School
252-908-7378
jimmy.hendricks@fcspatriots.com

DATES AND SITES:

1A:The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 14, 2016 (or Friday, May 13 if both heads of schools agree), and on Tuesday, May 17. The final four teams will advance to Wayne Country Day School on May 20 & 21, 2016.

2A:The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday May 14, 2016 (or Friday, May 13 if both heads of schools agree) and on Tuesday, May 17. The final four teams will advance to Caldwell Academy on May 20 & 21, 2016.

3A: The first rounds will be played at the site of the higher seed on Saturday, May 14, 2016 (or Friday May 13 if both heads of schools agree) and on Tuesday, May 17. The final four teams will advance to Charlotte Latin School on May 20 & 21, 2016.

VIEW MORE INFO

GIRLS FAST PITCH SOFTBALL

Sport Manager:

Kelly Clarke, Cape Fear Christian Academy
910-890-3200
klclarke27@gmail.com

DATES AND SITES:

1A: May 17, 20 and 21 2016, at Oakwood School

2A: May 17, 20 and 21 at Freedom Christian Academy

3A: May 14, 17, 20 and 21, 2016 at Gaston Christian School

VIEW MORE INFO

BOYS SWIMMING/GIRLS SWIMMING

Sport Manager:

Casey Field,
Gaston Day School,
704-884-3355,
cfield@gastonday.org

DATES AND SITES:

1A/2A/3A: Monday February 15, 2016 at the Greensboro Aquatic Center

VIEW MORE INFO

BOYS TENNIS

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy,
910-791-0287 x5021,
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

1A: May 14 and May 17 at the site of the higher seed, and May 20 and 21, 2016 at Barton College in Wilson

2A: May 14 and 17 at the site of the higher seed, and May 20 and 21, 2016 at Barton College in Wilson

3A: May 14 and 17 at the site of the higher seed, and May 20 and 21, 2016 at Providence Day School

(First two rounds at site of higher seed)

VIEW MORE INFO

GIRLS TENNIS

Sport Managers:

Chris Meehl, Cape Fear Academy,
910-791-0287 x5021,
cmeehl@capefearacademy.org

DATES AND SITES:

1A - October 24 (or 23 if the heads of both schools agree) and October 27 at the higher seed, and October 30 and 31, 2015, at Barton College in Wilson

2A - October 24 (or 23 if the heads of both schools agree) and October 27 at the site of the higher seed, and October 30 and 31, 2015 at Barton College in Wilson.

3A - October 24 (or 23 if the heads of both schools agree) and October 27 at the site of the higher seed, and October 30 and 31, 2015 at Providence Day School

VIEW MORE INFO

BOYS TRACK & FIELD/GIRLS TRACK & FIELD

Sport Managers:

Steve Lykins,
North Raleigh Christian Academy,
919-247-8743,
mlykins@nrcaknights.com

Mike Pratt,
Victory Christian Center School,
704-968-4047,
prattmp@yahoo.com

DATES AND SITES:

Trials on Friday, May 20, 2016

Finals on Saturday, May 21, 2016

1A/2A at North Raleigh Christian Academy

3A at Campbell University

VIEW MORE INFO

GIRLS VOLLEYBALL

Sport Managers:

Grant Coffey, Carmel Christian School,
704-578-6254
gcoffey@carmelchristian.org

DATES AND SITES:

1A - October 27, 2015 at the site of the higher seed, Quarters and Semis October 30 at United Faith Christian Academy, Finals October 31, 2015 at Covenant Day School

2A - October 27, 2015 at the site of the higher seed, Quarter and Semis October 30 at Gaston Day School, Finals October 31, 2015 at Covenant Day School

3A - October 27, 2015 at the site of the higher seed, Quarters, Semis October 30 at Charlotte Latin School and Finals October 31, 2015 at Covenant Day School

VIEW MORE INFO

BOYS WRESTLING

Sport Manager:

David Gatoux,
Charlotte Latin School,
704-846-7281 or 704-517-6820 cell,
dgatoux@charlottelatin.org

DATE AND SITE:

February 19 and 20, 2016 at Christ School

VIEW MORE INFO
Handbook - Administration & Contact

ADDRESS:
P.O. BOX 1625
Fairview, NC 28730


MANAGEMENT TEAM 2015-2016

Homar Ramirez, Executive Director
hramirez@ncisaa.org

Chappell Carter, Associate Director
ccarter@ncisaa.org
chappell21@gmail.com

Kathleen A. Bailey, Business Manager
kbailey@ncisaa.org
ncisaa@aol.com

Durwood Laughinghouse, Legal Advisor
dslaughi@aol.com

 

NCISAA BOARD OF DIRECTORS 2015-2016

1. Matthew Gossage, (CISAA)
President
Cannon School
704-786-8171

2. Todd Anderson (CPIC)
Vice President
Wayne Country Day School
919-736-1045

3. Ray Quesnel (CRC)
Treasurer
Fayetteville Academy
910-868-5131

4. Rob Brown (PACIS)
Wesleyan Christian Academy
336-884-3333

5. Tracy Robinson (SPAA)
Hickory Christian Academy
828-324-5405

6. Dell Cook (EPIC)
Cary Christian School
919-303-2560

7. Thomas Gregory (TIC)
Lawrence Academy
252-482-4748

8. Robert Hurley (CIC)
Halifax Academy
252-537-8527

9. Cobb Atkinson  (TAC)
Westchester Country Day School
336-869-2128 

10. Dr. S. L. Sherrill (TISAC)
North Raleigh Christian Academy
919-573-7900 

11. Marc Stout (MAC)
Gaston Christian School
704-349-5020

12. William George, CAA
Asheville Christian Academy
828-581-2200

13. Greg Hardy (CCC)
Cresset Christian Academy
919-489-2655

The Board of Directors consists of one head from each conference.

Back to top

BOARD OF MANAGERS 2015-2016

1. Pamela Tutor (TIC)
Hobgood Academy
252-799-9306 Cell
ptutor@hobgoodacademy.com
Term 1 expires 5.31.18

2. Chris Meehl (CRC)
Cape Fear Academy
910-540-4645 Cell
cmeehl@capefearacademy.org
Term 1 expires 5.31.17

3. Michael Taylor (CPIC)
Wayne Country Day School
919-221-8980 Cell
mtaylor@waynecountryday.com
Term 2 expires 5.31.18

4. Steve Lykins (TISAC)
North Raleigh Christian Acad.
919-247-8743  Cell
mlykins@nrcaknights.com
Term 1 expires 5.31.17

5. Dale Earnhardt (CAA)
Rabun Gap School
828-552-0247 Cell
dearnhardt@rabungap.org
Term 1 expires 5.31.18

6. Grant Coffey
Hickory Grove Christian School
704- 578-6254 Cell
grantcoffey@hgchristian.org
Term 1 expires 5.31.17

7. Mike Pratt (SPAA)
Victory Christian Center School
704-968-4047 Cell
mpratt@vccskings.com
Term 1 expires 5.31.17

8. Kelly Clarke(CCC)
Cape Fear Christian Academy
138 Erwin Chapel Road
Erwin, NC 28339
910-897-5423 O
910-897-2150 Fax
910-890-3200 Cell
kclarke@cfcaeagles.com
Term 1 expires 5.31.18

9. David Gatoux (CISAA)
Charlotte Latin School
704-617-6820 Cell
dgatoux@charlottelatin.org
Term 1 expires 5.31.17

10. Sherry Kapelar (EPIC)
St. David’s School
704-641-5393 Cell
Skapelar@sdsw.org
Term 1 expires 5.31.18

11. Glen Foster(PACIS)
Wesleyan Christian Academy
336- 287-0161 Cell
gfoster@wesed.org
*Term 1 expires 5.31.16

12. Jimmy Hendricks (CIC)
Faith Christian School
252-908-7378 Cell
jimmy.hendricks@fcspatriots.com
Term 1 expires 5.31.17

13. Monica Erb (At-Large)
Charlotte Country Day School
monica.erb@charlottecountryday.org
Term 2 expires 5.31.18

14. Adam Schwartz (TAC)
Westchester Country Day School
336-687-3389 Cell
adam.schwartz@westchestercds.org
Term 1 expires 5-31-17

15. Rob Salter (At-Large)
Greenfield School
252-230-7079 Cell
salterr@greenfieldschool.org
Term 1 expires 5.31.16

16. Chip Bishop (At-Large)
Fayetteville Academy
910-391-0901  Cell
cbishop@fayettevilleacademy.com
Term 1 expires 5.31.16

17. Casey Field (MAC)
Gaston Day School
704-763-9195 Cell
cfield@gastonday.org
Term 1 expires 5.31.18

 

* denotes completion of a term vacated by a former representative.

NOTE:  The Board of Managers consists of one elected representative from each conference plus up to three at-large representatives elected by the Board of Managers.  The purpose of the Board of Managers is to implement general policies approved by the Executive Director or Board of Directors and to carry out programs of the NCISAA.

 

2015-2016 SPORT MANAGERS


Baseball - Michael Taylor

Basketball, Boys and Girls - Chip Bishop

Cross Country - Sherry Kapelar

Field Hockey - Chris Meehl

Football (8 Man) - Pamela Tutor

Football (11 Man) - Dale Earnhardt

Golf Boys - Adam Schwartz

Golf Girls - Adam Schwartz

Lacrosse, Boys and Girls - Monica Erb

Soccer, Boys - Rob Salter & Jimmy Hendricks

Soccer, Girls - Rob Salter & Jimmy Hendricks

Softball - Kelly Clarke

Swimming - Casey Field

Tennis, Boys and Girls - Chris Meehl

Track and Field - Steve Lykins & Mike Pratt

Volleyball - Grant Coffey

Wrestllng - David Gatoux

Hall of Fame Committee

Grant Coffey, Chair, 704-578-6254 Cell
Chappell Carter
Ray Quesnel
Doug Cobbs
Jimmy Broadway

 

Standing Committees of the Board of Directors - 2015-2016

Executive Committee: Matt Gossage, Chair; Todd Anderson, Marc Stout

Budget Committee: Ray Quesnel, Chair; Matt Gossage; Tom Gregory

Appeals Committee: Matt Gossage, Tracy Robinson, Ray Quesnel

 

Back to top