2019-2020 Soccer (Boys)

Merchandise- Online Store


1A Playoffs


 
#1 Neuse Christian Academy (14-3)
 
 
 
  Ridgecroft School (9-5)
7-0
#1 Neuse Christian Academy (15-3)
 
 
1-0
  Ridgecroft School (10-5)
 
 
 
#8 Christ Covenant School (11-5)
 
 
 
 
 
 
7-0
#1 Neuse Christian Academy (16-3)
 
  Crossroads Christian School (2-11)
 
 
 
 
6-2
#5 Lee Christian School (10-8)
 
 
 
#5 Lee Christian School (9-8)
4-3
#5 Lee Christian School (11-8)
 
 
 
#4 Woodlawn School (6-4)
 
 
 
 
 
 
4-0
#2 Greenfield School (17-3-2)
 
#3 Grace Christian School (Sanford) (11-2)
 
 
 
  Northwood Temple Academy (5-13-1)
5-0
#4 Grace Christian School (Sanford) (12-2)
 
 
6-1
#6 The Burlington School (5-11)
 
 
 
#6 The Burlington School (4-11)
 
 
 
 
 
 
6-4
#2 Greenfield School (16-3-2)
 
  Kerr-Vance Academy (7-11)
 
 
 
 
4-1
#7 North Hills Christian School (3-12-1)
 
 
 
#7 North Hills Christian School (2-12-1)
6-0
#2 Greenfield School (15-3-2)
 
 
 
#2 Greenfield School (14-3-2)
 
 
 
First Round
October 15, 2019
@ Higher Seed

Quarterfinals
October 18, 2019
@ Higher Seed

Semifinals
October 22, 2019
@ Higher Seed

Finals
1:00 pm on October 26, 2019
@ Greenfield School

 

2A Playoffs


 
 
#1 Westchester Country Day School (11-4)
 
 
 
  The Epiphany School of Global Studies (9-4-1)
 
 
 
 
 
4-2
  Trinity School of Durham and Chapel Hill (10-5)
5-3
#1 Westchester Country Day School (12-4)
 
 
  Trinity School of Durham and Chapel Hill (9-5)
 
 
 
 
 
 
3-1
#6 University Christian High School (11-5)
 
 
 
  Carolina Friends School (5-8-1)
 
 
 
 
 
3-1
#8 University Christian High School (10-5)
 
5-1
 
 
#8 University Christian High School (9-5)
 
 
 
#5 Hickory Christian Academy (16-4)
 
 
 
#4 Fayetteville Academy (7-11)
 
 
 
  Friendship Christian School (7-11)
 
 
 
 
 
2-1
  Friendship Christian School (8-11)
2-0
#5 Hickory Christian Academy (15-4)
 
 
  Salem Baptist Christian School (9-7)
 
 
 
 
 
 
3-2
#5 Hickory Christian Academy (14-4)
 
 
 
  Burlington Christian Academy (10-7)
 
 
 
 
 
4-3
#5 Hickory Christian Academy (13-4)
 
 
2-1
#2 Gaston Day School (16-3) 
#5 Hickory Christian Academy (12-4)
 
 
 
 
 
 
 
#3 Wayne Country Day School (14-0)
 
 
 
  Thales Academy-Apex (3-14)
 
 
 
 
 
5-0
  Davidson Day School (6-12)
2-1   #3 Wayne Country Day School (15-0)        
  Davidson Day School (5-12)
 
             
    3-1
  Davidson Day School (7-12)            
  Statesville Christian School (8-9-1)
 
             
1-1...PK's..4-2
  Statesville Christian School (9-9-1)
    3-1   #2 Gaston Day School (15-3)    
#6 Westminster Catawba Christian School (7-10)
                 
        #2 Gaston Day School (13-3)            
  Harrells Christian Academy (2-12-2)
                 
6-1
  Trinity Academy (10-5)
3-2   #2 Gaston Day School (14-3)        
  Trinity Academy (9-5)
 
             
    1-0
#7 Thales Academy- Rolesville (14-2)            
  Rocky Mount Academy (12-2)
 
             
5-1
#7 Thales Academy- Rolesville (13-2)
             
#7 Thales Academy- Rolesville (12-2)
                 
                     
First Round
October 15, 2019
@ Higher Seed

Second Round
October 17, 2019
@ Higher Seed

Quarterfinals
October 19, 2019
@ Higher Seed

Semifinals
October 22, 2019
@ Higher Seed

Finals
4:00 pm on October 26, 2019
@ Westchester Country Day School

 

3A Playoffs


 
 
#1 Calvary Day School (13-0)
 
 
 
 
#8 High Point Christian Academy (10-5)
2-0
#1 Calvary Day School (14-0)
 
 
  Caldwell Academy (2-14)
2-0
  Asheville School (9-5)
 
 
 
5-1
  Asheville School (8-5)
 
 
 
 
  Asheville School (7-5)
 
 
2-1
#4 Coastal Christian High School (18-2-2)
 
 
 
 
 
 
 
  Cary Christian School (4-10)
 
#4 Coastal Christian High School (16-2-2)
 
 
 
1-0
  Cary Christian School (5-10)
3-2...OT
#4 Coastal Christian High School (17-2-2)
 
 
  Grace Christian School (Raleigh) (10-4)
2-0
#5 Gaston Christian School (11-6)
 
 
 
 
#5 Gaston Christian School (10-6)
 
 
 
 
 
 
 
 
1-0
#4 Coastal Christian High School (19-2-2)
 
#6 Concord First Assembly Academy (13-6)
 
 
 
 
  Asheville Christian Academy (2-14)
4-1
#6 Concord First Assembly Academy (14-6)
 
 
 
5-1
  Carolina Day School (7-6)
3-2...OT
#3 Forsyth Country Day School (12-5)
 
 
  Carolina Day School (6-6)
 
#3 Forsyth Country Day School (11-5)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Arendell Parrott Academy (9-9)
 
 
4-2
#2 Carmel Christian School (18-0)
 
1-0
  Arendell Parrott Academy (10-9)
 
 
 
 
  St. David’s School (4-8)
7-1
#7 Cape Fear Academy (9-7-2)
 
 
 
 
#7 Cape Fear Academy (8-7-2)
3-0
#2 Carmel Christian School (17-0)
 
 
 
 
#2 Carmel Christian School (16-0)
 
 
 
First Round
October 15, 2019
@ Higher Seed

Second Round
October 17, 2019
@ Higher Seed

Quarterfinals
October 19, 2019
@ Higher Seed

Semifinals
October 22, 2019
@ Higher Seed

Finals
October 26, 2019
@ Higher Seed

 

4A Playoffs


 
#1 Charlotte Latin School (15-2)
 
 
 
  Charlotte Country Day School (10-10)
2-1
#1 Charlotte Latin School (16-2)
 
 
2-0
#8 Providence Day School (10-7-1)
 
 
 
#8 Providence Day School (9-7-1)
 
 
 
 
 
 
6-4...2OT
#4 Wesleyan Christian Academy (13-7)
 
#5 Ravenscroft School (12-6)
 
 
 
 
5-2
#5 Ravenscroft School (13-6)
 
 
 
  North Raleigh Christian Academy (9-10)
1-0
#4 Wesleyan Christian Academy (12-7)
 
 
 
#4 Wesleyan Christian Academy (11-7)
 
 
 
 
 
 
3-0
#4 Wesleyan Christian Academy (14-7)
 
#3 Wake Christian Academy (13-4)
 
 
 
  Christ School (10-7)
4-1
#6 Rabun Gap School (18-2)
 
 
2-0
#6 Rabun Gap School (17-2)
 
 
 
#6 Rabun Gap School (16-2)
 
 
 
 
 
 
3-1
#6 Rabun Gap School (19-2)
 
  Charlotte Christian School (3-10)
 
 
 
 
4-0
#7 Covenant Day School (8-7)
 
 
 
#7 Covenant Day School (7-7)
1-1...PK's 4-2
#2 Durham Academy (12-4-1)
 
 
 
#2 Durham Academy (11-4-1)
 
 
 
First Round
October 15, 2019
@ Higher Seed

Quarterfinals
October 18, 2019
@ Higher Seed

Semifinals
October 22, 2019
@ Higher Seed

Finals
October 26, 2019
@ Higher Seed