2019-2020 Cross Country

Merchandise- Online Store


1A Results


Girls- All Results

Team:

1 Lee Christian Champion
2 Burlington Runner-Up

Individual:

1 LISIECKI, Keegan United Faith Christian Academy 20:45.6
2 JACOBSON, Adina Woodlawn 21:25.8
3 MCNEILL, Emma Lee Christian 22:16.2
4 HANSEN, Katie The Albemarle 22:19.8
5 WALTERS, Grace Lee Christian 22:26.7
6 WASHBURN, Dianne Northwood Temple Academy 23:03.5
7 BRONSON, Madelyn United Faith Christian Academy 23:05.0
8 LEE, Keegan Burlington 23:07.8
9 LEISER, Emily Burlington 23:12.5
10 SLAUGHTER, Makenzie Ridgecroft 23:33.5
11 MARMALEJO, Annabelle Burlington 23:35.9

 

Boys- All Results

Team:

1 Lee Christian Champion
2 Christ Covenant Runner-Up

 

Individual:

1 ANTHONY, Taylor Christ Covenant 17:53.3
2 SHERLOCK, Donovan The Albemarle 18:34.8
3 MCGEOUGH, Jackson Woodlawn 18:41.6
4 LENZ, Gavin Lee Christian 19:10.1
5 BROWN, Dillon Lee Christian 19:14.2
6 MAXIM, Iain Burlington 19:15.1
7 GRINDLE, Blake United Faith Christian Academy 19:25.4
8 CHANG, Jayden United Faith Christian Academy 19:26.6
9 ALVAREZ, Jeremy Greenfield 19:42.7
10 BRUTON, Solomon Lee Christian 19:44.6
11 JONAS, Gavin Lee Christian 19:46.6

2A Results


Girls- All Results

Team:

1 St. Thomas More Academy Champion
2 Westchester Country Day Runner-Up

 

Individual:

1 RICHARD, Anna St. Thomas More Academy 19:02.0
2 KUZMA, Molly O'Neal 19:26.1
3 BLOEMEKE, Mary St. Thomas More Academy 19:58.7
4 COPLAND, Hailey Burlington Christian Academy 20:48.5
5 LEWIS, Gabby Thales Academy Rolesville 20:57.2
6 WHEATLEY, Maggie Westchester Country Day 21:01.5
7 HUDOMINT, Morgan Halifax Academy 21:10.6
8 SPROUL, Kenna Thales Academy Apex 21:12.2
9 DYSON, Kate Westchester Country Day 21:13.8
10 MEADOWCROFT, Leslie Trinity Academy of Raleigh 21:14.4
11 BLOEMEKE, Teresa St. Thomas More Academy 21:17.1

 

Boys- All Results

Team:

1 St. Thomas More Academy Champion
2 Davidson Day Runner-Up

 

Individual:

1 ZAMMITTI, Mitchell Davidson Day 17:13.6
2 HIBBS, Alex Trinity Academy of Raleigh 17:17.6
3 FLOOD, Timothy St. Thomas More Academy 17:52.2
4 MACK, Liam St. Thomas More Academy 17:57.0
5 BRAZIL, Adam Davidson Day 18:01.7
6 TEMPLE, Jacob St. Thomas More Academy 18:04.7
7 CAMPOS, Luis St. Thomas More Academy 18:06.0
8 WINHAM, Gabe Rocky Mount Academy 18:08.4
9 GARRETT, Thomas Halifax Academy 18:17.2
10 BARTON, Aaron Davidson Day 18:17.7
11 LI, Brian Trinity School of Durham 18:23.2

3A Results


Girls- All Results

Team:

1 Carolina Day Champion
2 Asheville Christian Academy Runner-Up

Individual:

1 AYCOCK, Ryann Cary Christian 18:32.1
2 SMITH, Abby Carolina Day 19:30.8
3 HOVENDON, Erin Carolina Day 19:41.9
4 SUTTER, Olivia Carolina Day 19:44.3
5 LANTER, Holly Asheville Christian Academy 20:02.1
6 DOCKENDORF, Ella Carolina Day 20:03.0
7 LAUFFER, Lily Grace Christian (Raleigh) 20:08.6
8 MITCHELL, Sarah Grace Christian (Raleigh) 20:09.1
9 MORRIS, Abby Calvary Day School 20:10.8
10 STONEBRAKER, Tori Cary Christian 20:15.5
11 GILBERT, Chloe Asheville Christian Academy 20:16.6

 

Boys- All Results

Team:

1 Forsyth Country Day Champion
2 Coastal Christian Runner-Up

Individual:

1 ARNOLD, Isaiah Coastal Christian 16:16.5
2 OSWALD, Harrison Carolina Day 16:26.5
3 SCROCCO, Nicholas Coastal Christian 16:30.4
4 MOORE, Zach Forsyth Country Day 16:45.9
5 COLLIE, Reece Asheville Christian Academy 16:52.9
6 GRAY, Will Forsyth Country Day 17:06.5
7 SCOTT, Will Forsyth Country Day 17:07.7
8 NANNEY, Connor Gaston Christian 17:16.6
9 YOUNG, Spencer Asheville Christian Academy 17:18.6
10 MAYES, Bennett Cary Christian 17:20.2
11 MCCUTCHEN, Satchell Asheville 17:20.7

 

4A Results


Girls- All Results

Team:

1 Durham Academy Champion
2 Cary Academy Runner-Up

Individual:

1 SPADA, Sophie Charlotte Country Day 18:37.6
2 MIDDLETON, Claire Durham Academy 18:48.3
3 SHANAHAN, Quinn Durham Academy 18:54.6
4 HALL, Allison Durham Academy 18:57.0
5 WILSON, Anna Catherine Durham Academy 19:02.7
6 SCHLEUSNER, Mary Charlotte Latin 19:31.5
7 JONES, Olivia Charlotte Christian 19:33.7
8 SHAW, Harper Charlotte Country Day 19:43.1
9 STRINGER, Stella Durham Academy 19:46.5
10 MILLER, Annie Metrolina Christian Academy 19:50.1
11 HORWITZ, Ashley Providence Day 20:06.4

Boys- All Results

Team:

1 Providence Day Champion
2 Durham Academy Runner-Up

Individual:

1 HAMMEL, Andrew Christ School 15:37.0
2 LANDIS, Christian Providence Day 15:52.5
3 VISCONTI, Joseph Christ School 16:05.6
4 HABAS, Adam Providence Day 16:09.2
5 KRELL, Jason Providence Day 16:10.7
6 EHEMAN, Kenny Cary Academy 16:16.6
7 NICHOLS, Colter Providence Day 16:19.1
8 SHANAHAN, Jay Durham Academy 16:27.0
9 MACE, Bryson Covenant Day 16:30.4
10 SMITH, John Alfred Providence Day 16:38.3
11 RIOLO, Andrew Providence Day 16:50.3