2023-2024 Swimming
Division I
Boys | Girls | |
200 Yard Medley Relay | Charlotte Latin School (1:31.25) | Charlotte Country Day (1:42.27) |
1) Zachary Spicer SR 2) Norvy Clontz JR 3) Aidan Hill SR 4) James Harper SR |
1) Taylor Klein SO 2) Elle Scott JR 3) Caroline Mallard SO 4) Campbell Baumgartner SO |
|
200 Yard Freestyle | Norvy Clontz JR Charlotte Latin School (1:36.70) | Zetta Grace Bartee SO Providence Day School (1:49.34) |
200 Yard IM | Freddy Klein SR Charlotte Country Day School (1:49.07) | Elle Scott JR Charlotte Country Day School (1.57.69) |
50 Yard Freestyle | Mattaus Rammel SO Ravenscroft School (20.71) | Caroline Mallard SO Charlotte Country Day School (23.58) |
100 Yard Butterfly | Aidan Hill SR Charlotte Latin School (48.26) | Caroline Mallard SO Charlotte Country Day School (53.70) |
100 Yard Freestyle | Granger Bartee JR Providence Day School (45.11) | Louisa Wendt SR Cary Academy (51.09) |
500 Yard Freestyle | Santi Alzate-Celin SO Charlotte Country Day (4:20.62) | Clarke Neace JR Providence Day School (4.50.94) |
200 Yard Freestyle Relay | Providence Day School (1:25.27) | Charlotte Country Day School (1:34.12) |
1) Dean Hamid FR 2) Nik Pillai SR 3) Davis Dunham SR 4) Granger Bartee JR | 1) Caroline Mallard SO 2) Taylor Klein SO 3) Kaylee Daniell SO 4) Esme Van Orden JR | |
100 Yard Backstroke | Aidan Hill SR Charlotte Latin School (48.74) | Taylor Klein SO Charlotte Country Day School (55.24) |
100 Yard Breaststroke | Charlie O'Shea SR Charlotte Country School (55.59) | Elle Scott JR Charlotte Country Day School (59.91) |
400 Yard Freestyle Relay | Charlotte Latin School (3:02.34) | Charlotte Country Day School (3:26.81) |
1) Norvy Clontz SR 2) James Harper SR 3) Wiley Spinner SR 4) Aidan Hill SR | 1) Kaylee Daniell SO 2) Esme Van Orden JR 3) Campbell Baumgartner SR 4) Elle Scott JR |
Division II
Boys | Girls | |
200 Yard Medley Relay | Forsyth Country Day School (1:37.79) | Forsyth Country Day School (1:52.36) |
1) Thaddeus Austin JR 2) Erik Petruzzi SR 3) Parker Gaillard FR 4) Alec Jin SR | 1) Anika Pawa JR 2) Katie Reader FR 3) Selah Austin 08 4) Audrey Cavanaugh JR | |
200 Yard Freestyle | Alex Luebke JR St. David's School (1:43.64) | Virginia Thorsen SR Asheville School (1:57.12) |
200 Yard IM |
Eli Sweet 08 Gaston Christian School (1:55.69) |
Lucinda Brown 08 SouthLake Christian Academy (2:13.38) |
50 Yard Freestyle | Thaddeus Austin JR Forsyth Country Day School (20.53) |
Riley Ramseur 08 Greensboro Day School (23.78) |
100 Yard Butterfly | Joshua Ju FR Cary Christian School (52.30) | Selah Austin 08 Forsyth Country Day School (58.05) |
100 Yard Freestyle | Thaddeus Austin JR Forsyth Country Day School (45.51) | Riley Ramseur 08 Greensboro Day School (53.75) |
500 Yard Freestyle | Eli Sweet 08 Gaston Christian School (4:41.12) | Virginia Thorsen SR Asheville School (5:10.95) |
200 Yard Freestyle Relay | Forsyth Country Day School (1:28.22) | Forsyth Country Day School (1:40.38) |
1) Parker Gaillard FR 2) Harris Breitling JR 3) Erik Petruzzi SR 4) Thaddeus Austin JR |
1) Selah Austin 08 2) Anna Hollan JR 3) Anika Pawa JR 4) Audrey Cavanaugh JR | |
100 Yard Backstroke | Ethan Hollway SO Wake Christian Academy (52.73) | Anika Pawa JR Day School (1:00.11) |
100 Yard Breaststroke | Erik Petruzzi SR Forsyth Country Day School (56.88) | Grace Yu 08 Thales Academy - Apex (1:12.64) |
400 Yard Freestyle Relay | Asheville Christian Academy (3:20.06) | Asheville School (3:43.76) |
1) Sebastian Frank SR 2) Jonah Herzog SR 3) Caleb Reeley JR 4) Caleb Trunnell SR | 1) Virginia Thorsen SR 2) Abigail Smith SR 3) Gillian McCormick SO 4) Eloise Durham SO |
Division III
Boys | Girls | |
200 Yard Medley Relay | Trinity School of Durham and Chapel Hill (1:41.19) | The O'Neal School (2:00.41) |
1) Asa Gerend SR 2) Matt Cinque JR 3) Scott Lloyd SR 4) Jack Larson JR | 1) Victoria York JR 2) Lauren Hobbs SR 3) Michaela Stone JR 4) Jordin Reed SO | |
200 Yard Freestyle | Owen Nye SR Burlington Christian Academy (1:43.27) | Annabelle Gangloff 08 Trinity School of Durham and Chapel Hill (2:01.78) |
200 Yard IM | Matthew Doty JR Davidson Day School (1:54.35) | Morgan Ruebusch SO University Christian HS (2:11.46) |
50 Yard Freestyle | Asa Gerend SR Trinity School of Durham and Chapel Hill (21.54) | Gabrielle Smith FR Gaston Day School (23.37) |
100 Yard Butterfly | Eli Edmondson JR Wayne Country Day School (51.27) | Morgan Ruebusch SO University Christian HS (58:22) |
100 Yard Freestyle | Asa Gerend JR Trinity School of Durham and Chapel Hill (47.62) | Gabrielle Smith FR Gaston Day School (51.35) |
500 Yard Freestyle | Matt Cinque JR Trinity School of Durham and Chapel Hill (4:40.56) | Annabelle Gangloff 08 Trinity School of Durham and Chapel Hill (5:26.96) |
200 Yard Freestyle Relay | St. Thomas More Academy (1:33.25) | The O'Neal School (1:46.64) |
1) Thomas Lee SR 2) Michael Harris JR 3) Jacob McFarland JR 4) Trevor Mulligan JR | 1) Michaela Stone JR 2) Jordin Reed SO 3)Lauren Hobbs JR 4) Victoria York JR | |
100 Yard Backstroke | Matthew Doty JR Davidson Day School (51.09) | Avry Midgette 08 The Epiphany School (1:03.93) |
100 Yard Breaststroke | Jacob Gribbin SR Wayne Country Day School (1:05.18) | Stella West SR Trinity Academy (1:08.34) |
400 Yard Freestyle Relay | Davidson Day School (3:19.27) | The Epiphany School (3:58.12) |
1) Roger Philipp JR 2) Alec Loh SR 3) Gavin Conroy JR 4) Matthew Doty JR | 1) Laura Sanborn SR 2) Caroline Goodwin SR 3) Kathryn Geiger 07 4) Olivia Osenni FR |