2020-2021 Volleyball

Championship Partners


                 

 

Volleyball 1A


WEST
 
 
 
 
 
 
EAST
 
 
 
 
 
 
 
 
 BYE
 
 
 
 
 
 
  Crossroads Christian School (0-11)

#1 Lee Christian School (12-1)
 
 
 
 
#1 Kerr-Vance Academy (10-1)
3-0
#1 Lee Christian School (12-1)
 
 
 
 
 
 
#1 Kerr-Vance Academy (9-1)
 
3-0
#1 Lee Christian School (13-1)
     
#1 Kerr-Vance Academy (11-1)
3-0
 
  Victory Christian Center School (2-4)
 
         
 
 
  Ridgecroft School (6-5)
3-0
#4 Grace Christian School (Sanford) (6-6)
             
#4 Greenfield School (7-5)
3-1
#4 Grace Christian School (Sanford) (5-6)
 
             
 
#4 Greenfield School (6-5)
 
 
             
 
 
  Southside Christian School (6-4)
 
             
 
  Terra Ceia Christian School (5-6)
3-0
#3 North Hills Christian School (9-1)
             
#3 Albemarle School (10-4)
3-0
#3 North Hills Christian School (8-1)
 
             
 
#3 Albemarle School (9-4)
 
3-0
#2 Cape Fear Christian Academy (6-5)
        #2 Pungo Christian Academy (13-0)
3-0
 
  United Faith Christian Academy (2-8)
 
 
     
 
 
  Community Christian School (2-6)
3-0
#2 Cape Fear Christian Academy (5-5)
 
SEMIFINALS
 
 
#2 Pungo Christian Academy (12-0)
3-0
#2 Cape Fear Christian Academy (4-5)
 
 
#2 Cape Fear Christian Academy (6-5)
 
 
 
#2 Pungo Christian Academy (11-0)
First Round
Tue/Oct. 20, 2020

Quarterfinal
Fri/Oct. 23, 2020

 
3-1
#1 Kerr-Vance Academy (12-1)
 
Quarterfinal
Fri/Oct. 23, 2020

First Round
Tue/Oct. 20, 2020
            #1 Kerr-Vance Academy (11-1)
 
         
             
@ Kerr-Vance Academy
         
            #2 Pungo Christian Academy (13-0)
 
         
            3-0
#1 Lee Christian School (15-1)
         
            #1 Lee Christian School (14-1)
 
         
            Semifinal
Tue/Oct. 27, 2020

Final
Sat/Oct. 31, 2020
           
                             

 

  • The first two rounds of play will be regional. 
    • The final two teams from each region will advance to Semifinals.
  • The top seed from each region will play the lower seed from the other region.
    • The winners from those contests will advance to the Finals.

Volleyball 2A


 
 
 
 
 
 
 
 
EAST
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 BYE
WEST
 
 
 
 
 
 
#1 Freedom Christian Academy (8-3)
 
 
 
 
 
 
 
 
#1 Freedom Christian Academy (8-3)
 
#1 Caldwell Academy (16-0)
 
 
 
 
#1 Freedom Christian Academy (9-3)
3-0
 
  The O’Neal School (0-5)
3-0
#1 Caldwell Academy (17-0)
 
 
 
 
 
  Thales Academy- Rolesville (3-5)
3-0
  The O’Neal School (1-5)
 
 
 
 
 
#8 Wayne Country Day School (6-6)
3-1
#8 Burlington Christian Academy (4-1)
 
 
 
 
 
 
 
#8 Wayne Country Day School (5-6)
 
 
3-0
#1 Caldwell Academy (18-0)
 
#1 Freedom Christian Academy (10-3)
3-1
 
 
 BYE
 
 
 
 
 
 
 
  Wayne Christian School (2-6)

#5 Statesville Christian School (2-8)
 
 
 
 
 
#5 The Epiphany School of Global Studies (8-2)
3-0
#5 Statesville Christian School (2-8)
3-0
#4 University Christian High School (8-3)
 
 
 
 
 
#5 The Epiphany School of Global Studies (7-2)
 
#4 University Christian High School (7-2)
 
 
 
 
#4 John Paul II Catholic High School (11-0)
3-1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  St. Thomas More Academy (3-6)
 
 
 
 
 
 
 
#4 John Paul II Catholic High School (10-0)
3-0
 
 
 
 
 
 
 
 
#4 John Paul II Catholic High School (9-0)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Friendship Christian School (5-6)
 
 
 
 
 
 
 
  Friendship Christian School (6-6)
3-2
 
 
 
 
 
 
 
 
#6 Neuse Christian Academy (8-5)
 
#3 Davidson Day School (9-2)
 
 
 
 
  Friendship Christian School (7-6)
3-0
 
  Salem Baptist Christian School (1-4)
3-0
#3 Davidson Day School (10-2)
 
 
 
 
 
 BYE
3-0
#6 Hickory Christian Academy (4-8)
 
 
 
 
 
#3 Trinity Academy (5-3)
#6 Hickory Christian Academy (3-8)
 
 
 
 
 
 
 
#3 Trinity Academy (5-3)
 
 
3-0
#2 Gaston Day School (10-0)
 
#2 Northwood Temple Academy (10-3)
3-0
 
 
  Westchester Country Day School (1-9)
 
 
 
 
 
 
 
  Thales Academy-Apex (1-7)
3-0
#7 Northside Christian Academy (6-6)
 
 
 
 
 
#7 Fayetteville Academy (7-6)
3-0
#7 Northside Christian Academy (5-6)
3-0
#2 Gaston Day School (9-0)
 
 
 
 
 
#7 Fayetteville Academy (6-6)
 
#2 Gaston Day School (8-0)
 
 
 
 
#2 Northwood Temple Academy (9-3)
3-0
 
First Round
Tue/Oct. 20

Second Round
Thu/Oct. 22, 2020

Quarterfinal
Sat/Oct. 24, 2020

 
 
 
 
 
 BYE
 
 
 
SEMIFINALS
 
 
 
#2 Northwood Temple Academy (8-3)
 
 
 
#2 Gaston Day School (10-0)
 
 
 
 
#2 Northwood Temple Academy (8-3)
 
 
 
@ Freedom Christian
#2 Gaston Day School (11-0)
 
Quarterfinal
Sat/Oct. 24, 2020

Second Round
Thu/Oct. 22, 2020

First Round
Tue/Oct. 20
 
 
 
#1 Freedom Christian Academy (10-3)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
@ Caldwell Academy
 
 
 
 
            #2 Northwood Temple Academy (10-3)
 
             
            3-0
#1 Caldwell Academy (19-0)
             
            #1 Caldwell Academy (18-0)
 
             
            Semifinals
Tue/Oct. 27, 2020

Finals
Sat/Oct. 31, 2020
               
                                 

 

  • The first three rounds of play will be regional. 
    • The final two teams from each region will advance to Semifinals.
  • The top seed from each region will play the lower seed from the other region.
    • The winners from those contests will advance to the Finals.

Volleyball 3A


WEST
 
 
 
 
 
 
EAST
 
 
 
 
 
 
 
 
 BYE
 
 
 
 
 
 
 BYE

#1 Asheville Christian Academy (8-2)
 
 
 
 
#1 Cary Christian School (10-1)
#1 Asheville Christian Academy (8-2)
 
 
 
 
 
 
#1 Cary Christian School (10-1)
 
3-0
#1 Asheville Christian Academy (9-2)
     
#1 Cary Christian School (11-1)
3-0
 
  Forsyth Country Day School (3-6)
 
         
 
 
  St. David’s School (3-6)
3-1
#4 Calvary Day School (8-7)
             
#4 Fayetteville Christian School (7-4)
3-2
#4 Calvary Day School (7-7)
 
             
 
#4 Fayetteville Christian School (6-4)
 
 
             
 
 
  Southlake Christian Academy (5-4)
 
             
 
  Arendell Parrott Academy (2-7)
3-1
#3 Hickory Grove Christian School (8-2)
             
#3 Grace Christian School (Raleigh) (8-3)
3-0
#3 Hickory Grove Christian School (7-2)
 
             
 
#3 Grace Christian School (Raleigh) (7-3)
 
3-0
#2 High Point Christian Academy (9-0)
        #2 Coastal Christian High School (7-3)
3-1
 
 BYE
 
 
     
 
 
  Cape Fear Academy (3-4)

#2 High Point Christian Academy (8-0)
 
SEMIFINALS
 
 
#2 Coastal Christian High School (6-3)
3-0
#2 High Point Christian Academy (8-0)
 
 
#2 High Point Christian Academy (9-0)
 
 
 
#2 Coastal Christian High School (5-3)
First Round
Tue/Oct. 20, 2020

Quarterfinal
Fri/Oct. 23, 2020

 
3-0
#1 Cary Christian School (12-1)
 
Quarterfinal
Fri/Oct. 23, 2020

First Round
Tue/Oct. 20, 2020
            #1 Cary Christian School (11-1)
 
         
             
@ Cary Christian School
         
            #2 Coastal Christian High School (7-3)
 
         
            3-1
#1 Asheville Christian Academy (9-2)
         
            #1 Asheville Christian Academy (9-2)
 
         
            Semifinals
Tue/Oct. 27, 2020

Final
Sat/Oct. 31, 2020
           
                             

 

  • The first two rounds of play will be regional. 
    • The final two teams from each region will advance to Semifinals.
  • The top seed from each region will play the lower seed from the other region.
    • The winners from those contests will advance to the Finals.

Volleyball 4A


WEST
 
 
 
 
 
 
EAST
 
 
 
 
 
 
 
 
 
#1 Cannon School (7-1)
 
 
 
 
 
 
  Charlotte Latin School (0-7)

 
 
 
 
 
 BYE

#8 Rabun Gap School (6-8)
 
 
 
 
#1 North Raleigh Christian Academy (15-1)
#8 Rabun Gap School (5-8)
 
 
 
 
 
 
#1 North Raleigh Christian Academy (14-1)
 
 

 
 
 

 
 BYE
 
 
 
 
 
 
#5 Cary Academy (3-4)

#5 Charlotte Christian School (4-8)
 
 
 
 
#4 Wesleyan Christian Academy (7-6)
3-1
#5 Charlotte Christian School (3-8)

 
 
 
 
 
#4 Wesleyan Christian Academy (6-6)
 
#4 Covenant Day School (5-6)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
#3 Providence Day School (7-4)
 
 
 
 
 
 
 BYE

 
 
 
 
 
#6 Ravenscroft School (0-6)

#6 Carmel Christian School (5-9)
 
 
 
 
#3 Wake Christian Academy (6-3)
3-1
#6 Carmel Christian School (4-9)
 
 
 
 
 
 
#3 Wake Christian Academy (5-3)
 
 

 
 
 

 
 BYE
 
 
 
 
 
 
 BYE

#7 Metrolina Christian Academy (9-5)
 
 
 
 
#2 Durham Academy (7-1)
#7 Metrolina Christian Academy (8-5)

 
 
 
 
 
#2 Durham Academy (7-1)
 
#2 Charlotte Country Day School (8-2)
 
 
 

Quarterfinals
Fri/October 30, 2020

First Round
Tue/October 27, 2020
First Round
Tue/October 27, 2020

Second Round
Thu/October 29, 2020

Quarterfinals
Sat/October 31, 2020

 
 
 
 
 
 
 
 
SEMIFINALS
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
             
 
         
           
 
         
             
 
         
            Semifinals
Tue/November 3, 2020

Finals
Sat/November 7, 2020
           
                             

 

  • The first two rounds of play will be regional. 
    • The final two teams from each region will advance to Semifinals.
  • The top seed from each region will play the lower seed from the other region.
    • The winners from those contests will advance to the Finals.