2019-2020 Basketball (Boys)

Championship Partners


                                                        

 

Link to 3A Championships streaming:  

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=S5lRICT1260

1A Boys


 
#1 Trinity Christian School (24-2)
 
 
 
 
  Albemarle School (13-8)
87-50
#1 Trinity Christian School (25-2)
 
 
 
94-72
  John Paul II Catholic High School (15-12)
 
 
 
 
  John Paul II Catholic High School (14-12)
 
 
 
 
 
 
 
99-60
#1 Trinity Christian School (26-2)
 
 
  Hobgood Academy (15-7)
 
 
 
 
 
59-42
  Grace Christian School (Sanford) (19-16)
 
 
 
 
  Grace Christian School (Sanford) (18-16)
58-40
  Grace Christian School (Sanford) (20-16)
 
 
 
 
#8 Woodlawn School (14-11)
 
 
 
 
 
 
 
68-65
#4 Northwood Temple Academy (22-14)
 
 
#5 Victory Christian Center School (19-9)
 
 
 
 
  Cresset Christian Academy (1-15)
84-23
#5 Victory Christian Center School (20-9)
 
 
 
59-57
  North Hills Christian School (2-18)
 
 
 
 
  North Hills Christian School (1-18)
 
 
 
 
 
 
 
71-61
#4 Northwood Temple Academy (21-14)
 
 
  Ridgecroft School (5-17)
 
 
 
 
 
72-27
  Neuse Christian Academy (20-9)
 
 
 
 
  Neuse Christian Academy (19-9)
79-51
#4 Northwood Temple Academy (20-14)
 
 
 
 
#4 Northwood Temple Academy (19-14)
 
 
 
 
 
 
 
 
47-44
#4 Northwood Temple Academy (23-14) 
 
#3 The Burlington School (22-10)
 
 
 
 
  Pungo Christian Academy (19-6)
97-37
#3 The Burlington School (23-10)
 
 
 
67-58
  Community Christian School (13-13)
             
  Community Christian School (12-13)
 
             
     
76-31   #3 The Burlington School (24-10)        
  Christ Covenant School (2-19)
 
             
73-58
  Christ Covenant School (3-19)
             
  Lee Christian School (3-21)
79-16   #6 United Faith Christian Academy (15-12)            
    #6 United Faith Christian Academy (14-12)                
 
 
 
90-82
#3 The Burlington School (25-10)
 
    #2 Greenfield School (27-6)
             
  Terra Ceia Christian School (25-3)
97-50   #2 Greenfield School (28-6)            
72-49
  Terra Ceia Christian School (26-3)
             
  Kerr-Vance Academy (11-9)
 
             
     
82-75   #2 Greenfield School (29-6)        
  Lawrence Academy (4-19)
 
             

  Crossroads Christian School (15-11)
             
  Crossroads Christian School (14-11)
72-70   #7 Cape Fear Christian Academy (15-12)            
    #7 Cape Fear Christian Academy (14-12)                
                     
First Round
Feb. 11, 2020
@ Higher Seed

Second Round
Feb. 13, 2020
@ Higher Seed

Quarterfinals
Feb. 15, 2020
@ Higher Seed

Semifinals
Feb. 21, 2020
@ Covenant Day School

Finals
Feb. 22, 2020
6:00pm @ Charlotte Country Day School

 

2A Boys


 
  Burlington Christian Academy (8-13)
 
     
 
 
  Rocky Mount Academy (8-13)
59-53
  Burlington Christian Academy (9-13)
     
 
 
66-61...OT
  Thales Academy-Apex (7-10)
93-35   #1 Davidson Day School (27-1)
 
 
 
  Thales Academy-Apex (6-10)
 
#1 Davidson Day School (26-1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 BYE
 
 
91-44
#1 Davidson Day School (28-1)
 
 

  The O’Neal School (10-12)
 
 
 
 
 
  The O’Neal School (10-12)
66-39
  Salem Baptist Christian School (24-4)
 
 
 
 
 
  Salem Baptist Christian School (23-4)
77-65   #8 Trinity Academy (23-4)
 
 
 
        #8 Trinity Academy (22-4)
             
         
    61-37   #1 Davidson Day School (29-1)    
 
  Hickory Christian Academy (7-16)
 
 
 
 
 
 BYE
62-39
  Hickory Christian Academy (8-16)
 
 
 
 

  Statesville Christian School (6-15)
66-30   #5 Westminster Catawba Christian School (20-4)
 
 
 
  Statesville Christian School (6-15)
 
#5 Westminster Catawba Christian School (19-4)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 BYE
 
 
74-45
#4 Freedom Christian Academy (22-10)
 
 

  The Epiphany School of Global Studies (17-9)
 
 
 
 
 
  The Epiphany School of Global Studies (17-9)
54-44
  Harrells Christian Academy (8-17)
 
 
 
 
 
  Harrells Christian Academy (7-17)
72-28   #4 Freedom Christian Academy (21-10)
 
 
 
        #4 Freedom Christian Academy (20-10)
             
 
 
 
 
 
84-46
#1 Davidson Day School (30-1) 
 
  Westchester Country Day School (10-12)
 
 
 
 
 
  The Oakwood School (1-16)
102-77
  Westchester Country Day School (11-12)
 
 
 
 
81-50
  Friendship Christian School (3-18)
57-46   #6 Gaston Day School (10-15)
         
  Friendship Christian School (2-19)
 
#6 Gaston Day School (9-15)
             
     
 
     
     
  Halifax Academy (6-18)
 
 
73-36   #4 Wayne Country Day School (28-5)        
79-44
  Wayne Christian School (10-13)
 
             
  Wayne Christian School (9-13)
76-68     Thales Academy- Rolesville (11-8)
 
         
      Thales Academy- Rolesville (10-8)   74-45   #4 Wayne Country Day School (27-5)
         
        #3 Wayne Country Day School (26-5)
         
 
         
    60-56   #3 Wayne Country Day School (29-5)    
      Trinity School of Durham and Chapel Hill (8-14)
 
 
         
 BYE
62-53     Faith Christian School (20-7)
 
         

  Faith Christian School (19-7)
76-47   #7 Fayetteville Academy (8-15)
         
  Faith Christian School (19-7)
 
#7 Fayetteville Academy (7-15)
             
     
 
             
  St. Thomas More Academy (9-16)
 
 
70-34   #2 Northside Christian Academy (24-8)        
79-68
  St. Thomas More Academy (10-16)
 
             
  Carolina Friends School (5-18)
49-38     University Christian High School (10-11)
             
      University Christian High School (9-11)   80-27   #2 Northside Christian Academy (23-8)
         
        #2 Northside Christian Academy (22-8)                
         
             
First Round
Feb. 11, 2020
@ Higher Seed

Second Round
Feb. 13, 2020
@ Higher Seed

Third Round
Feb. 15, 2020
@ Higher Seed

Quarterfinals
Feb. 18, 2020
@ Higher Seed

Semifinals
Feb. 21, 2020
@ Gaston Day School

Finals
Feb. 22, 2020
2:00pm @ Charlotte Country Day School

 

3A Boys


 
 
#1 Concord First Assembly Academy (31-3)
 
 
 
  Asheville School (6-14)
 
 
 
 
 
49-39
  Southlake Christian Academy (8-20)
82-43
#1 Concord First Assembly Academy (32-3)
 
 
  Southlake Christian Academy (7-20)
 
 
 
 
 
 
55-49
#8 Calvary Day School (21-4)
 
 
 
  St. David’s School (5-16)
 
 
 
 
 
70-54
#8 Calvary Day School (20-4)
 
63-43
 
 
#8 Calvary Day School (19-4)
 
 
 
#1 Concord First Assembly Academy (33-2)
 
 
 
#4 Asheville Christian Academy (17-7)
 
 
 
  Fayetteville Christian School (20-11)
 
 
 
 
 
69-57
  Forsyth Country Day School (12-8)
71-69
#4 Asheville Christian Academy (18-7)
 
 
  Forsyth Country Day School (11-8)
 
 
 
 
 
 
83-52
#5 Hickory Grove Christian School (18-9)
 
 
 
  Caldwell Academy (5-20)
 
 
 
 
 
75-35
#5 Hickory Grove Christian School (17-9)
 
 
68-48
#1 Concord First Assembly Academy (34) 
#5 Hickory Grove Christian School (16-9)
 
 
 
 
 
 
 
#3 Village Christian Academy (19-6)
 
 
 
  Cary Christian School (14-9)
 
 
 
 
 
77-75 (OT)
  High Point Christian Academy (15-14)
91-39   #3 Village Christian Academy (20-6)        
  High Point Christian Academy (14-14)
 
             
    73-63
#6 Gaston Christian School (12-14)            
  Carolina Day School (9-9)
 
             
65-57
#6 Gaston Christian School (11-14)
    56-49   #3 Village Christian Academy (21-6)    
#6 Gaston Christian School (10-14)
                 
        #2 Carmel Christian School (21-5)            
  Coastal Christian High School (10-14)
                 
56-44
  Grace Christian School (Raleigh) (21-11)
60-47   #7 Cape Fear Academy (22-7)        
  Grace Christian School (Raleigh) (20-11)
 
             
    48-44
#7 Cape Fear Academy (21-7)            
  Arendell Parrott Academy (12-15)
 
             
58-28
#7 Cape Fear Academy (20-7)
             
#7 Cape Fear Academy (19-7)
                 
                     
Finals
Feb. 11, 2020
@ Higher Seed

Second Round
Feb. 13, 2020
@ Higher Seed

Quarterfinals
Feb. 15, 2020
@ Higher Seed

Semifinals
Feb. 21, 2020
@ Carmel Christian

Finals
Feb. 22, 2020
4:00pm @ Charlotte Latin School

 

4A Boys


 
 
#1 Durham Academy (27-4)
 
 
 
 
#8 Providence Day School (12-13)
70-41
#1 Durham Academy (28-4)
 
 
  North Raleigh Christian Academy (8-17)
34-28
#8 Providence Day School (13-13)
 
 
 
63-45
  Covenant Day School (16-12)
 
 
 
 
  Covenant Day School (15-12)
 
 
68-62
#4 Charlotte Latin School (22-7)
 
 
 
 
 
 
 
  Cary Academy (9-16)
 
#4 Charlotte Latin School (20-7)
 
 
 
89-62
  Charlotte Country Day School (9-19)
71-58
#4 Charlotte Latin School (21-7)
 
 
  Charlotte Country Day School (8-18)
75-50
#5 Christ School (13-12)
 
 
 
 
#5 Christ School (12-12)
 
 
 
 
 
 
 
 
71-69
#3 Cannon School (27-6)
 
#6 Wesleyan Christian Academy (15-10)
 
 
 
 
  Wake Christian Academy (3-12)
64-49
#6 Wesleyan Christian Academy (16-10)
 
 
 
75-39
  Ravenscroft School (11-18)
88-70
#3 Cannon School (25-6)
 
 
  Ravenscroft School (10-18)
 
#3 Cannon School (24-6)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Rabun Gap School (14-12)
 
 
75-64
#3 Cannon School (26-6)
 
84-81
  Rabun Gap School (15-12)
 
 
 
 
  Metrolina Christian Academy (14-17)
94-92...OT
  Rabun Gap School (16-12)
 
 
 
 
#7 Charlotte Christian School (15-12)
83-40
#2 Greensboro Day School (31-4)
 
 
 
 
#2 Greensboro Day School (30-4)
 
 
 
First Round
Feb. 11, 2020
@ Higher Seed

Second Round
Feb. 13, 2020
@ Higher Seed

Quarterfinals
Feb. 15, 2020
@ Higher Seed

Semifinals
Feb. 21, 2020
@ Providence Day School

Finals
Feb. 22, 2020
12:00pm @ Charlotte Latin School